KZPR powstało na fali protestów trwających w czasie skupu rzepaku w 1999 roku. Założyciele Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku wyrazili konieczność utworzenia organizacji w celu obrony i reprezentowania interesów swojej branży.
W poszczególnych okręgach odbyły się wybory do władz OZPR, wybrano też delegatów na Walny Zjazd, który odbył się 3 lipca 2001 roku. Na zjeździe wybrano władze KZPR na dwuletnią kadencję.
W czerwcu 2002 roku uruchomiono biuro KZPR w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, przy ul. Wspólnej 30.
O nas
Dziś Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych jest jedyną ogólnopolską organizacją branżową skupiającą producentów rzepaku i roślin białkowych. Celem powołania naszego Zrzeszenia jest reprezentowanie oraz obrona praw i interesów producentów rzepaku i roślin białkowych.
KZPRiRB podejmuje wyzwania zmierzające do:
Aktywnie uczestniczyliśmy w pracach sejmowych i senackich komisji nad ustawą o biopaliwach. Organizujemy i uczestniczymy w konferencjach, gdzie przedstawiamy zalety uruchomienia produkcji biopaliw na bazie rzepaku.
Przedstawiciele Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych uczestniczą co roku począwszy od 2001 r. w pracach grupy roboczej ds. oleistych w ramach COPA/COGECA w Brukseli.
Nawiązaliśmy dobrą współpracę z organizacjami o podobnym charakterze z Francji, Niemiec i Czech. Współpraca pozwala nam na gromadzenie informacji o sytuacji w branży, które z kolei przekazujemy naszym członkom. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Agropolem, reprezentującym Francuską Branżę Roślin Oleistych i Białkowych, możliwe było zorganizowanie szkoleń dla naszych producentów rzepaku we Francji. Ich uczestnicy mieli okazję zapoznać się z organizacją branżowych związków producentów rzepaku, zasadami funkcjonowania giełdy MATIF, regulacjami unijnego rynku roślin oleistych. Zwiedzano francuskie fabryki biopaliwa, spółdzielnie i gospodarstwa francuskich farmerów. Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Biodiesla pozwala nam z kolei śledzić rozwój produkcji biodiesla w UE. Od lutego 2005 r. jesteśmy również członkiem Europejskiego Aliansu Oleistych. W ramach tej współpracy uczestniczymy w spotkaniach, gdzie przedstawiane są informacje o rynku oleistych we wszystkich krajach europejskich.
Zrzeszenie wydaje 3 razy w roku informator „Nasz rzepak”. Gazetę otrzymują bezpłatnie członkowie KZPRiRB, instytuty naukowe, Izby Rolnicze, ODR-y, Związki Dzierżawców i zainteresowane firmy.
Statut
Pozostańmy w kontakcie