Aktywność owadów zapylających ma bez wątpienia znaczący wpływ na plon owoców i warzyw a także roślin oleistych i białkowych. Liczne badania wskazują, że nawet w przypadku roślin samopylnych, zapylenie przez owady poprawia wielkość i jakość plonu. Dobrym przykładem jest tu rzepak, którego plon odmian mieszańcowych, dzięki świadczonej przez pszczoły „usłudze zapylania”, może być nawet o 50% większy. Z kolei w przypadku malin i truskawek owoce zawiązane bez pszczół są niekształtne i około 20% mniejsze w porównaniu z owocami powstałymi z kwiatów zapylonych przez pszczoły. Szacuje się, że roczna wartość pracy owadów zapylających na rzecz rolnictwa w UE wynosi około 22 miliardów euro. Ze względu na ogromną rolę, jaką w środowisku i rolnictwie pełnią zapylacze, ich dobrostan powinien być celem dla nas wszystkich. Szczególną rolę w jego realizacji pełnią pszczelarze i rolnicy – ich współpraca jest niezbędna do budowy odpowiedzialnego, zrównoważonego rolnictwa.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od sześciu lat prowadzi akcję  „Pomagamy pszczołom bez lipy” na rzecz owadów zapylających. W tym roku do akcji przyłączyło się Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Hasło „Pomagamy pszczołom bez lipy” można rozumieć dwojako, ale przede wszystkim pomaganie „bez lipy” oznacza mądre, faktyczne działania, które bezpośrednio przekładają się na dobrostan pszczół i innych zapylaczy. Każdy z nas w łatwy sposób może zapewnić dostęp owadom do pokarmu wysiewając i sadząc rośliny  miododajne. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w ramach akcji „Pomagamy pszczołom bez lipy” zachęca zarówno mieszkańców wsi, jak i miast do wysiewania i sadzenia roślin atrakcyjnych dla owadów zapylających. W ten sposób zwraca uwagę na niezmiernie ważną rolę owadów zapylających w rolnictwie i całym ekosystemie.
Stowarzyszenie promuje również zawiązywanie współpracy rolników i pszczelarzy – na partnerskich zasadach ze wzajemnym zrozumieniem specyfiki pracy obu stron. Taka współpraca zapewnia wymierne  korzyści obu stronom.
Akcja #PomagamyPszczołomBezLipy prowadzona jest między innymi na dedykowanym wydarzeniu na Facebooku, które startuje 20 marca. Serdecznie zachęcamy do udziału w tej inicjatywie – wystarczy zasiać lub zasadzić rośliny miododajne w najbliższym otoczeniu i pochwalić się zdjęciami na stronie wydarzenia. Osoby, które chciałyby włączyć się popularyzowanie akcji, prosimy o kontakt pod adresem psor@psor.pl.

Autor: dr Joanna Gałązka

Więcej na stronie: https://psor.pl/pomagamy-pszczolom-bez-lipy/