„Soja udowodniła, że Polska to idealne warunki do jej uprawy – najważniejsze aspekty do sukcesu jej plonowania” to temat cyklu szkoleń sojowych, które odbyły się w trzech lokalizacjach: 10 września w Dalikowie w woj. łódzkim, 11 września w Makoszce koło Dębowej Kłody w woj. lubelskim oraz 13 września w Drobinie w woj. mazowieckim. Organizatorem szkoleń była firma Agroyoumis.
Celem szczegółowym szkoleń było budowanie świadomości rolników na temat aspektów uprawy, które wpływają na sukces plonowania soi. W części wykładowej poruszano między innymi kwestię agrotechniki, doboru odmian, nawożenia oraz stosowania środków ochrony roślin. Wskazano, po jakich herbicydach nie można uprawiać soi. Oprócz tego podkreślono, że niezalecana jest uprawa soi na glebach kwaśnych (pH poniżej 5,5), na bardzo słabych glebach (V, VI klasa) oraz w miejscach podmokłych lub na wzgórzach (przy suchej pogodzie). Przedstawiono również innowacyjny system zaprawienia nasion soi – nutrient cover.
W części polowej odbyły się lustrację soi na przygotowanych poletkach sojowych. Omówiono odmianę Bilyavka, która należy do grupy wczesności 0000/1. Bilyavka to jedna z niewielu odmian soi z wysokim przystosowaniem do suchych i ciepłych warunków klimatycznych. Dzięki krótkiemu okresowi wegetacji i możliwości późnych wysiewów (do 15 czerwca) – może być wykorzystywana do przesiewu ozimych gatunków. Następnie zaprezentowano odmianę Viscount. Należy ona do grupy wczesności 000+/3-4. Obecna jest także w katalogu CCA. Viscount to innowacyjna odmiana soi, przeznaczona do uprawy zwłaszcza w północnej części Europy. Idealnie łączy w sobie krótki okres wegetacji, stabilne plonowanie i wysoką zawartość białka. Zwrócono uwagę także na odmianę Favorit, należącą do grupy wczesności 000/6-7. To wczesna odmiana serbskiej hodowli. Okres wegetacji od wschodów do dojrzałości fizjologicznej wynosi ok. 125 dni, a wysokość osadzenia dolnego strąka w tej odmianie pozwala zminimalizować straty podczas zbioru.
Jako KZPRiRB dziękujemy za obecność na szkoleniach rolnikom – to dzięki Państwa chęci poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń uprawowych takie spotkania mają sens. Informację o kolejnych organizowanych wydarzeniach znajdziecie Państwo jak zawsze na naszej stronie internetowej, do regularnego obserwowania, której serdecznie Państwa zachęcamy.
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych było partnerem szkoleń.
Serdecznie podziękowania kierujemy do pana Arkadiusza Drabko – Wiceprezesa KZPRiRB za przygotowanie poletek sojowych w swoim gospodarstwie w woj. lubelskim oraz do pani Eweliny Spłocharskiej – Dyrektor KZPRiRB za przedstawienie działalności Zrzeszenia w kontekście popularyzacji uprawy soi w Polsce na spotkaniu w Drobinie.
Pozostańmy w kontakcie