14 czerwca 2024 r odbyło się coroczne spotkanie na Polach Demonstracyjnych w Wiszniowie w województwie lubelskim. W tym roku miało ono szczególny charakter. Jeden ze współorganizatorów wydarzenia – Team Agro Kuczyńska – obchodził jubileusz 30-lecia swojej działalności.

Tradycyjnie już Spotkanie odbyło się w Gospodarstwie Rolnym Wiszniów. Jest to gospodarstwo rodzinne prowadzone przez Krystynę i Szymona Kuczyńskich wraz z córkami Agatą i Moniką. Gospodarstwo zajmuje powierzchnię 515 hektarów, z czego 495 hektarów stanowią użytki rolne. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pszenicy, rzepaku, kukurydzy, soi, buraków cukrowych, marchwi i dyni. Oprócz tego jest też sad jabłoniowy oraz łąki, związane z prowadzoną tu hodowlą bydła mlecznego. Ponieważ od kilku lat część zasiewów pszenicy przeznaczana jest na reprodukcję materiału siewnego wybudowano linię produkcyjną do ich dosuszania, zaprawiania i konfekcjonowania. Właściciele wprowadzają nowe odmiany rzepaku i pszenicy, zarówno na poletkach demonstracyjnych, jak i polach produkcyjnych oraz stosują zróżnicowane programy agrotechniczne.

Jak co roku i tym razem frekwencja dopisała. Oprócz rolników z województwa lubelskiego przyjechała też grupa rolników z województwa podkarpackiego. Dodatkowo obecnych było wiele przedsiębiorstw, firm związanych z rynkiem rolnym, firmy przetwórcze, producenci nawozów i środków ochrony roślin, producenci i dystrybutorzy maszyn rolniczych, firmy nasienne, a także banki oraz firmy ubezpieczeniowe. W tym roku na wydarzeniu gościliśmy również przedstawicieli Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych z województwa wielkopolskiego, Romana Błaszyka – Wiceprezesa Zarządu oraz Irenę Gościniak – Członka Zarządu, a także przedstawicieli Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Ciciborze Dużym, przedstawicieli Lubelskiej Izby Rolniczej i naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Pierwsza część spotkania polegała na prezentacji pól demonstracyjnych rzepaku, pszenicy, soi i kukurydzy przez agronomów Team Agro. Omówili oni wraz z przedstawicielami firm zróżnicowanie zabiegów agrotechnicznych na poletkach.

Później nastąpiło otwarcie konferencji, podczas, której podsumowano 30 lat działalności Team Agro Kuczyńska.

Jak wspominała właścicielka firmy Krystyna Kuczyńska – „Wszystko zaczęło się od pasji. Na początku mieliśmy oddział w Zamościu, nasz zespół składał się z 5 osób. Dziś mamy 5 oddziałów w województwie lubelskim i podkarpackim, 100 osób i nieustającą pasją do rolnictwa” – informowała. „Jesteśmy dumni, że przez te lata stworzyliśmy zespół zaangażowanych ludzi, mamy ogromną satysfakcję, że dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu udaje się rolnikom zebrać bogate plony. Dziękujemy za zaufanie i za bycie z nami. Olbrzymią satysfakcję daje nam goszczenie Państwa na Polach Demonstracyjnych w Wiszniowie” – podsumowała.

Następnie rozpoczęła się część merytoryczna, w której swoje prelekcje przedstawili:

– Ewelina Spłocharska, KZPRiRB – Działalność Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w której czasie wskazała najważniejsze aspekty wpływające na zagwarantowanie opłacalności uprawy.

– Dyrektor SDOO w Ciciborze Dużym – Łukasz Korszeń przedstawił jak ważnym elementem porządkowania rynku nasiennego w Polsce jest rejestracja odmian.

– Mirosław Marciniak – niezależny ekspert rynkowy, podczas swojego wystąpienia ocenił bieżącą sytuację i perspektywy na rynku roślin oleistych.

– Doradca Klienta Agrobiznesowego banku Credit Agricole Bank Polska S.A. – Leszek Paszt przedstawił bankowe analizy rynków rolnych, głównie zbożowego.

– dr. n. rolniczych, inż. Marcin Andrzejewski, TeamAgro Kuczyńska – Ocena stanu upraw w regionie lubelskim i podkarpackim, w której czasie ocenił stan upraw w regionie.

 

Tradycyjnie na zakończenie wydarzenia odbył się koncert. W tym roku zagrał zespół Jazz Brothers z Zamościa. Założony został przez niezwykle utalentowanych braci Sebastiana i Roberta Słupskich. Artyści grali standardy muzyki jazzowej oraz własne kompozycje na trąbce, saksofonie, gitarze, kontrabasie oraz perkusji.

Pola Demonstracyjnie w Wiszniowie, to nie tylko wiedza, spotkania, ale i integracja. Tak duże zainteresowanie uczestników jest dowodem na to, że istnieje potrzeba organizowania takich spotkań. O kolejnej edycji wydarzenia współorganizowanego przez KZPRiRB będziemy na bieżąco informować.

Zdjęcia: Maciej Ciechomski