-W tym roku w zachodnich rejonach uprawy rzepaku ozimego można zaobserwować nawet do około 10 larw śmietki kapuścianej. Najwięcej larw obserwuje się na plantacjach, które zostały założone bardzo wcześnie – mówi portalowi farmer.pl prof. Mrówczyński z IOR-PIB w Poznaniu.

-Na plantacjach rzepaku ozimego, w Winne Górze, gdzie wystawiono żółte naczynie, 6 października wyłapano ponad 300 muchówek śmietek w naczyniu, następnie 10 października było ich około 55 – informował w komunikatach fitosanitarnych IOR-PIB w Poznaniu.

– Aktualnie do zwalczania śmietki kapuścianej zarejestrowane są 3 insektycydy nalistne, które zawierają deltametrynę oraz także 3 środki dwuskładnikowe, zawierające acetamipryd w połączeniu z lambda- cyhalotryną. Wszystkie insektycydy nalistne zwalczają tylko nalatujące muchówki śmietki, natomiast nie zwalczają larw, które żerują na korzeniach – informuję prof. Mrówczyński.

Więcej informacji z wywiadu z profesorem Mrówczyńskim można znaleźć pod poniższym linkiem: https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/nawet-10-larw-smietki-na-jednym-korzeniu-rzepaku,124895.html

Źródło: www.farmer.pl