Uczestnicy debaty IV edycji konferencji „O-Polski Rynek Rzepaku i Zbóż”fot. Henryk Wawer

Blisko 130 osób wzięło udział w IV edycji konferencji „O-Polski Rynek Rzepaku i Zbóż”, która 21 września odbyła się w Prószkowie k. Opola.

Mariusz Olejnik, prezes Opolskiego Związku Producentów Rolnych i prezes honorowy KZPRiRB podkreślał, że przed towarowymi gospodarstwami rolnymi stoją wielkie wyzwania, z którymi będą musiały sobie poradzić. – Jednym z nich jest Europejski Zielony Ład, który zbliża się wielkimi krokami i budzi ogromne wątpliwości.

O tym, co czeka europejskie rolnictwo w zakresie EZŁ i Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-27 mówił dr Jerzy Plewa, ekspert Team Europe, były dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. rolnictwa. – W kolejnych latach europejskie rolnictwo musi postawić na bioróżnorodność i zrównoważenie.

W programie konferencji znalazła się obszerna prezentacja analityka Mirosław Marciniaka (firma InfoGrain), który przedstawił najbardziej aktualną analizę rynku zbóż i rzepaku. Specjalista podkreślał, że ceny rzepaku spadają i na dziś nie ma racjonalnych podstaw, aby trzymać ziarno w magazynach. Rzepaku na europejskim rynku jest wyjątkowo dużo i w najbliższym czasie nie ma co liczyć na wyraźne zwyżki cen. Może być dokładnie odwrotnie.

Ważnym tematem dyskusji było również wykorzystywanie rzepaku jako biopaliwa. Podkreślano, że jest duży potencjał w tej dziedzinie. Tylko w tym roku w naszym kraju wyprodukowano ok. 3,8 mln ton rzepaku, z tego na cele spożywcze zostanie zagospodarowane ok. 1,1 mln ton, a pozostałe 2,7 mln ton będzie przeznaczonych na biopaliwa.

Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zwracał uwagę, że rolników bardzo niepokoją kolejne wzrosty cen środków do produkcji, w szczególności nawozów.

Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju informował o wycofaniu się rządu ze szkodliwego projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Wiadomo, że decyzja zapadła pod naciskiem środowiska rolniczego, ekspertów, a także mediów.

Organizatorem wydarzenia w Prószkowie była Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża”, która powstała w 2012 r. Aktualnie zrzesza 9 grup, 7 producentów rolnych (osoby prawne) oraz współpracuje z kilkoma firmami skupowymi z województw opolskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego.

Więcej szczegółów: https://www.agropolska.pl/agrobiznes/rozmawiali-o-bezpieczenstwie-zywnosciowym-i-przyszlosci-rolnictwa,1485.html

Link do filmu z wydarzenia: https://youtu.be/TUKLTp1-YE4